ZO CSEMADOK

ZO CSEMADOK  pôsobí už 65 rokov v obci Seňa ( Košice-okolie ), prezentuje folklór a tradície obce a jej okolia.

Miestna základná organizácia CSEMADOK bola založená v roku  1949 osemdesiatimi šiestimi zakladajúcimi členmi. Jej prvým predsedom bol Imre Korpa,  v súčasnosti organizácia pracuje pod vedením  Marty Murovej.

V obci už v období zakladania miestnej základnej organizácie pracovala ochotnícka divadelná skupina. Folklórna tanečná skupina bola založená v roku 1950. Od roku 1960 sa členovia oboch skupín radi zapájali do fašiangových estrádnych programov. Tieto predstavenia úspešne zabávali obecenstvo. Prvým vedúcim divadelnej skupiny bol Bartolomej Berta. Potom nasledovali Klára Erőssová, František Mura st. a Katarína Hadasová. Divadelná a estrádna skupina vystupovala v okolitých obciach a  v  Maďarsku. Festivalov sa nezúčastňovala.  Nespočetnekrát spôsobovali radosť domácemu obecenstvu literárnymi pásmami, spomínajúc  si  na životné dielo slávnych spisovateľov a básnikov ako napríklad Arany János, Petőfi Sándor, Kisfaludy Károly, József Attila, Illyés Gyula, Márai Sándor, Pavol Országh Hviezdoslav. Zostavili programy aj pri príležitosti rôznych iných udalostí. Pravidelne pripravili fašiangový estrádny program.

Počas svojej 65-ročnej existencie súbor zožal úspech na početných domácich a zahraničných podujatiach (bývalý Sovietsky zväz, bývalá Juhoslávia, Srbsko, Poľsko, Rumunsko-Sedmohradsko,  Maďarsko – Gyula, Mezőkövesd, Nagykálló, Budapest, Szil, Parád, atď.).

V roku 2014 sa náš folklórny tanečný súbor s veľkým úspechom zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej. Tento festival, ktorý je najvýznamnejším folklórnym festivalom na Slovensku, v tom roku  oslávil 60. výročie svojho usporiadania.